Andrei Arădoaie s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale Cupei Europei

Cel mai titrat boxer al lotului de seniori al României, Andrei Arădoaie (80 kg) a debutat ieri in EUBC EuroCup, competiție care se desfășoară la Budva, în Muntenegru și care a strâns la start peste 150 de sportivi din 30 de țări.
Andrei a avut un meci ce părea foarte greu cu reprezentantul Armeniei, Hakobyan Hambardzum. Numai că boxerul pregătit de Dumitru Dorobanțu a avut atitudinea și armele perfecte pentru armean. Arbitrul de ring a oprit lupta în prima repriză după o serie de lovituri năprasnice lansate de Andrei.
Românul s-a calificat în sferturile de finală și și-a asigurat un CEC în valoare de 1000 de dolari. În sferturi, Andrei îl va întâlni pe olandezul Kraus Gradus, care a trecut de reprezentantul Rusiei cu 3-0. O victorie i-ar putea aduce lui Andrei o medalie dar și un CEC în valoare de 5000 de dolari.
Azi debutează in competiție și Adrian Preda (57 kg). Ceilalți doi romani rămași in competiție, Iuli Barsanescu (60 kg) și Andrei Mustet vor boxa mâine în sferturile de finală.